DEA holds Honors Day


David Emanuel Academy held its annual Honors Day Program on May 26. During this ceremony, numerous students were recognized for their various academic achievements for the 2020-2021 school year.


AnnaKade Clemens (valedictorian), Chloe Calhoun (salutatorian), Hannah Goodman, Carrie Newsome, Alana Donaldson, Garrett Claxton, Jordyn Bell, and Bailey Burke were recognized as honor graduates.


Jordyn Bell, Bailey Burke, Chloe Calhoun, Garrett Claxton, AnnaKade Clemens, Alana Donaldson, Hannah Goodman, Carrie Newsome, Kaitlyn Reininger, and Rachel Shaw were honored for being members of Senior Beta Club.


Ann Carol Daniel, Lanna Douglas, Cora Ellington, Peyton Free, Riley Griner, Ashlyn Hall, Jaylin Hall, Molly Hammock, Grace Catherine Hood, CheyAnne Woodcock Howard, Math McCullough, Sarah Jo Perkins, Rylie Rowland, Brayden Smith, Alana Tant, and Emma Taylor were recognized for being members of Beta Club as well.


Ben Bennett, Josie Grace Black, Timothy Braddock, Ella Claire Claxton, Moya Collier, Sara Cate Fennell, Cayley Flanders, Alivia Fortner, Karoline Kettles, Billy Martin, Maddie Perkins, Emma Proctor, Levi Shaw, Tony Sutton, and Brianna Wimberly were celebrated for being inducted into Beta Club.


More than 20 students were honored for being part of Junior Beta Club. Among these individuals were: James Beecher, Thomas Cain, Kaley Flowers, Aubrey Griner, Halli Hammock, Kinley Jersey, Carrie Johnson, Lara McNure, Preslee Moore, Henny Patel, Sheppard Purcell, Alba Ricks, Amelia Wilkes, Raylin Womack, Katherine Yeomans, Sophie Young, Zaylee Braddy, Chloe Daniel, Jillian Davis, Jace Farmer, Jack Evan Fields, Presley Gowen, Ben Griner, Scout Hall, River Holloway, Lexa Jukes, Karson Kettles, Lyla Grace Martin, Myli Jane McCullough, Emily McRae, Aubrey Scott, Gracie Scruggs, Bentley Smith, Anna Sutton, Hensley Terwilliger, Rileigh Andrews, Paxton Dixon, A.J. Edenfield, Ethan Fields, Brook Fleming, Tucker Free, Braydon Lawson, Bailey McNure, Payton Peebles, Layton Terwilliger, Bryan Beasley, Richard Braddy, Henzli Hall, Mattie Grace Lane, Landon Lindsey, John Nathan Martin, Cooper Riner, Jayden Slater, Addalyn Terwilliger, Juddson Wilkes, Aubrey Williams, Dottie Cay Youmans, Maggie Black, Addie Brown, Cavan Calhoun, Clayton Hood, Emmi Lai Tyam, Peyton Lee, Jaxson Wiggins, and Seth Williamson.


Rachel Shaw was recognized for making the SAT 1100 Club.


Billy Martin, Cheyenne Woodcock Howard, Alana Tant, and Chloe Calhoun received awards for having the highest academic averages for the year for ninth, 10th, 11th, and 12th grades respectively.


Chloe Calhoun received the American Legion Scholastic Award.


In reference to the VFW Patriot’s Pen Essay Contest, Brook Fleming was celebrated as the local first place winner and the district second place winner. Addalyn Terwilliger took second place while Emmi Lai Tyam took third.


AnnaKade Clemens was honored as DEA’s DAR Good Citizen.


Emmi Lai Tyam received the DAR Good Citizenship Award for eighth grade.


In reference to the DAR American History Essay Contest, Jamie Gunter was the school’s eighth grade winner. Addalyn Terwilliger was DEA’s seventh grade winner as well as a chapter winner, Tucker Free was the school’s sixth grade winner as well as a chapter winner, and Aubrey Scott was the school’s fifth grade winner as well as a district winner.


Farm Bureau Essay Contest winners recognized during Honors Day were county winner Bryan Beasley, second place winner Aubrey Williams, and third place winner Judson Wilkes.


Numerous scholarships were given during the program as well. These included:


• Metter Kiwanis Club Scholarship – Chloe Calhoun

• Swainsboro Exchange Club Youth of the Year – Garrett Claxton, AnnaKade Clemens (county winner)

• Forest-Blade Scholarship – Chloe Calhoun

• Taylor Nicole Hooks Memorial Scholarship – AnnaKade Clemens

• Candace Canady Memorial Scholarship – Chloe Calhoun

• Virginia B. Snell Memorial Scholarship – Chloe Calhoun

• Swainsboro Ford Lincoln Friendship Scholarship – Chloe Calhoun

• East Georgia State College Correll Scholarship – Rachel Shaw

• East Georgia State College Cox Family Scholarship – AnnaKade Clemens

• Beta Sigma Phi Scholarship – AnnaKade Clemens

• Our Girls Rock Too! Scholarship – AnnaKade Clemens

• Emanuel County 4-H Club Foundation Sarah Langer Scholarship – AnnaKade Clemens

• Emanuel County Family Connection Scholarship – AnnaKade Clemens

• Georgia Southern University President’s Scholarship – Chloe Calhoun

• HOPE Scholarship/Zell Miller Scholars – Chloe Calhoun, AnnaKade Clemens


Chloe Calhoun, Brayden Smith, Riley Griner, and Emma Taylor were also recognized for being part of the Candler Youth Leadership Program.


Rylie Rowland was honored for being a Washington Youth Tour participant.


Timothy Braddock, Moya Collier, Grace Catherine Hood, Math McCullough, Sarah Jo Perkins, Rylie Rowland, Brayden Smith, and Alana Tant received AP recognition.


Moya Collier, Grace Catherine Hood, Sarah Jo Perkins, Alana Tant, Jordyn Bell, Bailey Burke, Chloe Calhoun, Garrett Claxton, AnnaKade Clemens, Hannah Goodman, Carrie Newsome, Rylie Rowland, and Allie Slater were celebrated for their dual enrollment status.


Anna Sutton, A.J. Edenfield, Brook Fleming, Jayden Slater, Addalyn Terwilliger, Juddson Wilkes, Emmi Lai Tyam, and CheyAnne Woodcock Howard were honored for their Accelerated Reader accomplishments.


Grace Catherine Hood was honored for being a Governor’s Honors Program nominee.


Alana Tant received the Georgia Certificate of Merit.


Dane Arrington, Jordyn Bell, AnnaKade Clemens, Elizabeth Dye, Hannah Goodman, Carrie Newsome, Kaitlyn Reininger, and Rachel Shaw were recognized for being on this year’s Citizens Bank Student Advisory Board.


HOPE Scholars Jordyn Bell, Bailey Burke, Garrett Claxton, Alana Donaldson, Hannah Goodman, Carrie Newsome, Kaitlyn Reininger, and Rachel Shaw were recognized as well.


AnnaKade Clemens and Chloe Calhoun received the Coca-Cola Academic Award.


Honor Roll for the Year (90 to 94 averages) went to Emily McRae, Anna Sutton, A.J. Edenfield, Ethan Fields, Colten Lewis, Bailey McNure, Aubrey Williams, Clayton Hood, Peyton Lee, Billy Martin, Peyton Free, Alana Tant, Chloe Calhoun, and Rachel Shaw while Headmaster Honor Roll for the Year (95+ averages) went to Aubrey Scott, Addalyn Terwilliger, Emmi Lai Tyam, and CheyAnne Woodcock Howard.


Additionally, Chloe Calhoun was recognized for attaining Honor Roll every school year.


Rounding out the program’s recognitions were four other groups: those who received the President’s Award for Educational Excellence, those who received the American Citizenship Award, those who received Academic Excellence, and Scholar Athletes.


The President’s Award for Educational Excellence went to Zaylee Braddy, Chloe Daniel, Jace Farmer, Presley Gowen, River Holloway, Karson Kettles, Lyla Martin, Myli McCullough, Emily McRae, Aubrey Scott, Gracie Scruggs, Madison Slater, Anna Sutton, Rileigh Andrews, A.J. Edenfield, Ethan Fields, Brook Fleming, Tucker Free, Braydon Lawson, Colten Lewis, Bailey McNure, Payton Peebles, Layton Terwilliger, Mason Williams, Bryan Beasley, Mattie Grace Lane, Addalyn Terwilliger, Juddson Wilkes, Aubrey Williams, Dottie Cay Youmans, Addie Brown, Jamie Gunter, Clayton Hood, Emma Lai Tyam, Peyton Lee, Ben Bennett, Josie Grace Black, Ella Claire Claxton, Sara Cate Fennell, Karoline Kettles, Billy Martin, Maddie Perkins, Emma Proctor, Tony Sutton, Ann Carol Daniel, Lanna Douglas, Cora Ellington, Cayley Flanders, Alivia Fortner, Peyton Free, Molly Hammock, CheyAnne Woodcock Howard, Levi Shaw, Emma Taylor, Timothy Braddock, Moya Collier, Grace Catherine Hood, Rylie Rowland, Alana Tant, Jordyn Bell, Chloe Calhoun, Garrett Claxton, Anna Kade Clemens, Hannah Goodman, and Rachel Shaw.


The American Citizenship Award went to Chloe Daniel, Jilli Davis, Jack Evan Fields, Presley Gowen, Lexa Jukes, Lyla Martin, Madison Slater, Bentley Smith, Anna Sutton, Zaylee Braddy, Madi Bush, Myli McCullough, Emily McRae, Aubrey Scott, Eli Way, River Holloway, Karson Kettles, Rileigh Andrews, A.J. Edenfield, Ethan Fields, Brook Fleming, Tucker Free, Katelyn Kersey, Braydon Lawson, Colten Lewis, Bailey McNure, Payton Peebles, Josh Tanner, Mason Williams, Bryan Beasley, Richard Braddy, Henzli Hall, Mattie Grace Lane, Landon Lindsey, John Nathan Martin, Andrew Shaw, Jayden Slater, Kinsley Swinson, Addalyn Terwilliger, Juddson Wilkes, Aubrey Williams, Dottie Cay Youmans, Ethan Akridge, Cavan Calhoun, Jamie Gunter, Brogen Hall, Clayton Hood, Emma Lai Tyam, Hadden Nease, Sarah Sikes, Josie Grace Black, Sara Cate Fennell, Hope Goodman, Karoline Kettles, Billy Martin, Tony Sutton, Randon Williams, Lanna Douglas, Cora Ellington, Ace Ely, Cayley Flanders, Peyton Free, Ashlyn Hall, Molly Hammock, CheyAnne Woodcock Howard, Heath Johnson, Bailey Overstreet, Emma Taylor, Grace Catherine Hood, Brayden Smith, Bailey Burke, Chloe Calhoun, AnnaKade Clemens, Hannah Goodman, and Rachel Shaw.


Receiving awards for Academic Excellence were Zaylee Braddy, Chloe Daniel, Jace Farmer, Presley Gowen, River Holloway, Karson Kettles, Lyla Martin, Myli McCullough, Emily McRae, Aubrey Scott, Madison Slater, Anna Sutton, Rileigh Andrews, AJ Edenfield, Ethan Fields, Brook Fleming, Tucker Free, Braydon Lawson, Colten Lewis, Bailey McNure, Payton Peebles, Mason Williams, Bryan Beasley, Addalyn Terwilliger, Juddson Wilkes, Aubrey Williams, Dottie Cay Youmans, Maggie Black, Addie Brown, Cavan Calhoun, Jamie Gunter, Brogen Hall, Clayton Hood, Emma Lai Tyam, Peyton Lee, Seth Williamson, Ben Bennett, Josie Grace Black, Jay Carter, Ella Claire Claxton, Sara Cate Fennell, Ben Flanders, Karoline Kettles, Billy Martin, Chirsten McCoy, Maddie Perkins, Emma Proctor, Jace Scarboro, Tony Sutton, Randon Williams, Bree Wimberly, Ann Carol Daniel, Lanna Douglas, Cora Ellington, Cayley Flanders, Alivia Fortner, Peyton Free, Ashlyn Hall, Jaylin Hall, Molly Hammock, CheyAnne Woodcock Howard, Bailey Overstreet, Kylee Page, Levi Shaw, Emma Taylor, Timothy Braddock, Moya Collier, Grace Catherine Hood, Math McCullough, Sarah Jo Perkins, Rylie Rowland, Brayden Smith, Alana Tant, Chloe Calhoun, AnnaKade Clemens, Alana Donaldson, Carrie Newsome, and Rachel Shaw.


Lastly, Scholar Athletes included Addie Brown, Clayton Hood, Peyton Lee, Josie Grace Black, Ella Claire Claxton, Karoline Kettles, Billy Martin, Tony Sutton, Ann Carol Daniel, Lanna Douglas, Cora Ellington, Peyton Free, Molly Hammock, Emma Taylor, Grace Catherine Hood, Rylie Rowland, Alana Tant, Jordyn Bell, Chloe Calhoun, and Rachel Shaw.

0 views0 comments